„Bohaterki i bohaterowie Gdyni” – nowa wystawa
w Klifie

09.12.2019 Aktualności

Bohaterki i bohaterowie Gdyni na unikatowej wystawie w Galerii Klif

Nauczycielki, ludzie kultury, społecznicy, marynarze czy architekci, osoby nietuzinkowe, które zapisały się w dziejach miasta – po prostu bohaterowie Gdyni – to ich zobaczymy na najnowszej wystawie w Galerii Klif. Będzie to piąta wystawa, przygotowana we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni,. Wernisaż wystawy towarzyszyć będzie gali finałowej konkursu „Z miłości do Gdyni” i odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia, o godz. 12:00.

Galeria Klif zaprosiła gdynian wyróżnienia współczesnych bohaterek i bohaterów Gdyni. Akcja „Z miłości do Gdyni” zmierza do końca, właśnie zakończyło się internetowe głosowanie a kapituła szykuje się do podjęcia decyzji. Wyniki wyboru kapituły poznamy podczas uroczystej Gali w niedzielę 15 grudnia o godz. 12:00. Będzie jej towarzyszyć wernisaż wystawy „Bohaterowie Gdyni”. Muzeum Miasta Gdyni, dokonując wyboru osób, które można nazwać bohaterami naszego miasta, proponuje podróż w czasie i prezentuje sylwetki osób, które tworzyły dzieje Gdyni.

– To miłe uczucie, gdy możemy dzielić się z gośćmi galerii przeszłością miasta, które jest dla nas tak bardzo ważne. Z tych fotografii patrzą na nas ludzie, reprezentujący różne profesje i mający nieraz pogmatwane życiorysy, lecz z z pewnością zasługujący na przypomnienie. Cieszę się, że mamy w tym swoją małą cegiełkę– mówi Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif.

Gdynia, od czasów dwudziestolecia międzywojennego, przyciągała osoby zajmujące się różnorodnymi zajęciami. Łączył je pęd do działania, szeroki gest, chęć niesienia pomocy i współtworzenia polskiego okna na świat, miasta z morza i marzeń. Nie zdradzamy, jakie postacie wybraliśmy na tą wystawę, poza jedną – z pewnością nie zabraknie Danuty Baduszkowej, niezapomnianej twórczyni gdyńskiej sceny muzycznej. Na wystawie znajdą się sylwetki piętnastu osób, które odcisnęły swoje piętno na dziejach naszego miasta – mówi Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Na wystawie, obok portretów i biogramów postaci, zaprezentowane zostaną również zdjęcia z bogatych zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. W wyborze postaci kluczowe było kryterium „bohaterstwa” a właściwie jego granice i forma. Była to i walka zbrojna i działalność administracyjna, działalność patriotyczna, kulturalna, społeczna. Wśród zaprezentowanych sylwetek są też osoby, zajmujące się rzemiosłem lub po prostu przedsiębiorcze.

Wystawę będzie można ją oglądać na parterze Galerii Klif. Z pewnością warto przy okazji przedświątecznych zakupów na chwilę przystanąć i poznać tych dawnych i tych bliższych bohaterów Gdyni na archiwalnych fotografiach.