„Z miłości do Gdyni”
– poznaj laureatów naszej akcji

05.11.2019 Aktualności

Wiemy już, kto został Bohaterką Gdyni. Uroczysta Gala za nami.

Znamy już laureatów akcji „Z miłości do Gdyni”. Kapituła miała bardzo trudny wybór – musiała wybrać laureatów spośród ponad trzydziestu osób, z których każda wyróżniała się wielkim sercem dla Gdyni i osób potrzebujących. Bohaterką Gdyni została Maria Piradoff-Link, kustosz społecznego Mini Muzeum w „Bankowcu”. Nagrodę publiczności wygrała Justyna Bork, gdyńska działaczka społeczna, twórczyni „Bazarku na rzecz gdyńskiego hospicjum”, a trzecie miejsce zajęła Dorota Twarowska, nauczycielka angielskiego i podstaw przedsiębiorczości w IX LO w Gdyni, opiekun samorządu uczniowskiego. Akcja spotkała się z bardzo żywym zainteresowaniem gdynian, którzy oddali 95 tysięcy głosów podczas internetowego głosowania. Wręczenie nagród i podsumowanie akcji miało miejsce w Galerii Klif w niedzielę, 15 grudnia.

Jesteśmy najbardziej gdyńską galerią handlową i chcieliśmy wyróżnić i nagrodzić osoby, które działają, inspirują, zarażają swoim entuzjazmem innych. Z miłości do Gdyni” – ta nazwa pojawiła się całkiem spontanicznie. Okazało się, że nasz pomysł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, o czym świadczyła zarówno liczba osób zgłoszonych do konkursu, jak i liczba osób na nich głosujących. Codziennie oddawano po 8 tysięcy głosów! Serdecznie gratuluję pani Marii Piradoff-Link zdobycia tytułu Bohaterki Gdyni, gratuluję także pani Justynie Bork zwycięstwa w głosowaniu internautów. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym życzę siły do wprowadzania marzeń w życie, a Państwu, naszym Klientom, zawsze dobrej atmosfery podczas spędzania czasu w naszych progach – mówi Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif.

Maria Piradoff-Link nie jest rodowitą gdynianką, ale przez małżeństwo się nią stała. Zamieszkała w legendarnym „Bankowcu”, największym domu mieszkalnym przedwojennej Gdyni przy ul. 3 Maja 27-31. Mieszka tam do dzisiaj. Uratowała i wciąż ratuje od zniszczenia wyposażenie mieszkań, których pozbywali się nowi lokatorzy. Wymyśliła i założyła Mini Muzeum, gromadzące te przedmioty i elementy dawnego wyposażenia. Są one pokazywane w dawnym schronie, a obejrzały je już dziesiątki tysiące osób. Bohaterka Gdyni jest społecznym kustoszem, przewodnikiem po Bankowcu, dobrym duchem całej wspólnoty, opiekunem przedwojennego ducha tego domu. Głosami kapituły, którą tworzyło sześć osób, został wybrana Bohaterką Gdyni. Nagrodę odebrała z rąk Marioli Rogóż, dyrektora Galerii Klif.

Judyta Bork skradła serca internautów, wygrywając Nagrodę Publiczności. Wymyśliła i wciąż prowadzi na jednym z portali społecznościowych „Bazarek” i dzięki temu udaje jej się, dzięki licytacjom, zdobywać środki na pomoc pacjentom hospicjów w całej Polsce. Przedmioty, które są licytowane, to głównie wyroby hand-made oraz usługi. Wokół pani Judyty działał całe grono osób, wszyscy to osoby prywatne, nie zrzeszone w żadnej organizacji i nie czerpiące żadnych dochodów z przeprowadzania akcji. Nagrodę wręczył Wiktor Pilarczyk, prezes Polska Press, oddział w Gdańsku.

Dorota Twarowska, laureatka Wielkiego Wyróżnienia, od 29 lat nauczycielka języka angielskiego w  IX Liceum Ogólnokształcącym w Orłowie, uczy też przedsiębiorczości, opiekuje się szkolnym samorządem, jest wychowawczynią klasy teatralno – filmowej, lektorką, wolontariuszką w jednej z gdyńskiej fundacji. Od lat pracuje aktywizując młodzież, jest też organizatorską gdyńskich gier miejskich. Jej motto śmiało może określać pasje i wybory wszystkich laureatów. Brzmi ono tak:

Dla tych Ludzi, co na fali
Swe marzenia budowali.
Pytasz, za co kocham Gdynię?
Za jej oryginalne imię,
za to, że się nie starzeje,
wręcz odwrotnie, wciąż MŁODNIEJE.
Nagrodę wręczył Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Kapituła przyznała także siedem wyróżnień. Otrzymali je (w kolejności alfabetycznej):

  • Arkadiusz Brzęczek – miłośnik Gdyni, znawca tysiąca historii, pisarz, społecznik,
  • Marta Czachor – działaczka na rzecz osób niepełnosprawnych, wolontariuszka, działa też na rzecz hospicjum, przekracza własne ograniczenia,
  • Magdalena Kardynał – prezes Fundacji OmeaLife, działającej na rzecz kobiet z rakiem piersi,
  • Barbara Kaszuba – społeczniczka, gdynianka o wielkim sercu i empatii do drugiego człowieka. Prowadzi Kaszubską Fundację Pomocy Potrzebującym i Fundację My Kaszubi,
  • Urszula Kubicka-Formela – prowadzi Fundację „Niebieski Szlak” wspierającą osoby z autyzmem, współorganizatorka gdyńskiej odsłony Światowego Dnia Świadomości Autyzmu,
  • Marian Niemierkiewicz – współautor pomysłu budowy basenu otwartego na Polance Redłowskiej, pływak,
  • Agnieszka Nowicka – twórczyni pracowni kreatywnej „Lilki Szpilki” przy ulicy Bema 10 w Gdyni.

Wszystkie nagrody dla zwycięzców ufundowała Galeria Klif. Bohaterka Gdyni otrzymała Kartę Zakupową o wartości 5 tysięcy złotych, Zwyciężczyni Publiczności Kartę o wartości 2 tysięcy złotych, a Wielkie Wyróżnienie oznaczało Kartę o wartości 1 tysiąca złotych. Osoby wyróżnione będą mogły zrobić zakupy o wartości 300 zł. Klif przygotował też niespodzianki dla uczestników.

Partnerami akcji byli: redakcja „Dziennika Bałtyckiego” i Muzeum Miasta Gdyni, które podczas Gali otworzyło dla publiczności piątą już z kolei wystawę dawnych fotografii, pokazywaną w Galerii Klif. Tym razem jej tematem są właśnie bohaterowie Gdyni, tej przedwojennej i tej nam bliższej. Wystawa pokazuje sylwetki 15 osób, wśród nich nie zabrakło Danuty Baduszkowej i księdza Hilarego Jastaka. Patronat honorowy nad akcją objął Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni.