„Rodzinne Święta”
z Gangiem Kliffiego,
9 grudnia

07.12.2022 aktualności

Data rozpoczęcia: 09.12.2022

Gang Kliffiego przedstawia – „Rodzinne Święta”

 Choinka🎄, Mikołaj🎅, czy gwiazdkowe prezenty🎁 – to nieodłączne elementy Świąt Bożego Narodzenia🎄🎄🎄 Jakie jeszcze wiążą się z nimi zwyczaje? Opowiedzą o tym nasi specjalni Goście z Miejskiego Klubu Seniora „Orłowo”,  którzy w piątek, 9 grudnia, w godz. 10-14, opowiedzą najmłodszym o świątecznych tradycjach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie👶👧👩👩‍🦳👵 Po spotkaniu z bożonarodzeniowymi opowieściami najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach z tworzenia dekoracji świątecznych🌟

ZAGADKI ŚWIĄTECZENE GANGU KLIFFIEGO – Pobierz tutaj

Najważniejsze tradycje Bożego Narodzenia

Przed nami czas pełen magii i okazji do świętowania. Wigilia i Boże Narodzenie to dni wypełnione tradycjami i zwyczajami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Czy najmłodsi znają je wszystkie? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym zwyczajom świątecznym, które powinien znać każdy z nas.

Ubieranie choinki – Przystrajanie świątecznego drzewka jest największym symbolem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Niektórzy czekają z tym do samej Wigilii, a w niektórych domach robi się to odpowiednio wcześniej. Niezależnie od tego, kiedy postanowicie ubrać choinkę, jest to zawsze wspaniały czas spędzony w rodzinnym gronie, pełen miłości i radości.

Dawanie prezentów – Po wieczerzy wigilijnej przychodzi pora na tę część wieczoru, na którą szczególnie czekają dzieci. To czas otwierania prezentów, które znajdują się pod choinką. A skąd się tam wzięły? W zależności od zwyczajów panujących w domu, a także regionu zamieszkania, prezenty dostarczyli osobiście: Mikołaj, Gwiazdor, Śnieżynka, albo Aniołek.

Pierwsza gwiazda – Według tradycji do wigilijnej wieczerzy można zasiąść dopiero wtedy, kiedy pojawi się ona na niebie. Dlatego wypatrywanie jej jest tak bardzo istotne. W większości domów to ważne zadanie powierzane jest najmłodszym. Pierwsza gwiazda stanowi symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która zwiastuje narodziny Jezusa.

Dwanaście potraw – W Polsce tradycyjnie serwuje się na świątecznym stole 12 potraw, które nawiązują do 12 apostołów. Każde z dań, konkretnie ich składnik, niesie ze sobą inną symbolikę. Aby zapewnić sobie w nadchodzącym roku szczęście należy spróbować wszystkich potraw z wigilijnego stołu, bez wyjątku. Tradycyjnie są to dania postne, czyli bezmięsne.

Śpiewanie kolęd – To świąteczny zwyczaj, który pielęgnujemy od długich lat. Pozwala nam stworzyć niesamowitą atmosferę magii i radości, która od zawsze towarzyszy Świętom Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie buduje także wspaniałą rodzinną więź i pozwala na odczuwanie bliskości najbliższych, zgromadzonych przy świątecznym stole.

Świąteczne życzenia – Przesyłane listownie, przekazywane telefonicznie, czy składane osobiście –szczere i pełne serdeczności, miłości i troski o najbliższych. Podczas wigilijnej wieczerzy wymieniane podczas dzielenia się opłatkiem, który stanowi symbol pojednania i przebaczenia. To właśnie dzięki nim te świąteczne dni stają się tak wyjątkowe.