Szkoła bez plastiku

07.09.2022 aktualności

Szkoła bez plastiku

ZAGADKI EKO GANGU KLIFFIEGOpobierz tutaj
KOLOROWANKI EKO GANGU KLIFFIEGOpobierz tutaj

Plastik otacza nas wszędzie – w domu, w pracy, na ulicy, w restauracji, a także w szkole. Według smutnych statystyk co minutę wyrzucamy do morza jedną śmieciarkę tworzyw sztucznych. Dlatego unikanie plastiku oraz odpowiednia segregacja śmieci są dzisiaj tak ważne. Policzono, że statystyczny Polak zużywa rocznie około 300 foliówek, podczas gdy Norweg zaledwie 8. Co możemy z tym zrobić? Możemy zacząć od edukacji najmłodszych, aby razem zadbać o nasz dom – naszą Planetę.

Wystarczy kilka prostych zasad, aby wprowadzić w życie hasło „Szkoła bez plastiku”. Natura nie lubi sztuczności, więc z myślą o naszej Planecie apelujemy – NIE BĄDŹ PLASTIK W SZKOLE!

PRZYBORY SZKOLNE

Ucz się eko! Wybieraj przybory szkolne wyprodukowane z materiałów ekologicznych, pochodzących z recyclingu. Ogranicz liczbę niepotrzebnych akcesoriów i gadżetów, szczególnie wytworzonych z plastiku.

ODZIEŻ

Puść ciuch w ruch! Moda zmienną jest. Kupując nowe ubrania, nie wyrzucaj starych. Puść ciuch w ruch albo wkładaj je do specjalnie oznaczonych kontenerów.

PLASTIKOWE BUTELKI

Lepiej wiele niż jeden raz! Masz wpływ na środowisko. Zawsze używaj wielorazowych bidonów na wodę z kranu.

PLASTIKOWE SŁOMKI

Brać, czy nie brać? Co to za pytanie! Pij bez rurki. Co minutę ekwiwalent 1 śmieciarki pełnej plastiku trafia do mórz i oceanów. Śmieci z niej są zjadane przez ryby, ptaki i ssaki morskie, co prowadzi do ich śmierci.

PLASTIKOWE SZTUĆCE

Jesteś na widelcu! Od Ciebie zależy los ryb i ssaków. Używaj plastikowych sztućców wielokrotnie, a najlepiej miej przy sobie swój zestaw. Pytaj również o dostępność sztućców metalowych.

TOREBKI FOLIOWE

Noś się ekologicznie! Używaj torby z materiału, wielokrotnego użytku. W brzuchach ryb i ssaków morskich, znalezionych na plażach, potrafi być do kilkudziesięciu foliówek.

“Nie Bądź Plastik” to kampania edukacyjna zainicjowana przez centra handlowe, mająca na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z użytkowania opakowań plastikowych w naszym codziennym życiu. Chcemy się skupić szczególnie na miejscach, w których naturalnie mamy do czynienia ze wzmożoną konsumpcją.

#dontbeplastic #niebadzplastik