„(Twoje) Szklane Historie” – nowa wystawa

01.07.2021 aktualności

„(Twoje) Szklane Historie” – nowa wystawa 

Już od 3 lipca w gdyńskiej Galerii Klif będzie można oglądać nową wystawę Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycja “(Twoje) Szklane Historie” prezentuje zdjęcia zbiorów kolekcjonerów szkła użytkowego projektowanego i wykonywanego przez Erykę i Jana Drostów. To również niepowtarzalna szansa poznania osobistych historii związanych z prezentowanymi przedmiotami, którymi kolekcjonerzy podzielili się z Muzeum Miasta Gdyni. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 12 września 2021.

Przedmioty projektowane przez Jana i Erykę Drostów wyróżniają się wzorami i barwą. Aby podkreślić ich wyjątkowość i znaczenie dla wystroju wielu polskich domów, Muzeum postanowiło poszerzyć tegoroczną wystawę z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci (PPPP) o ekspozycję prezentowaną w Galerii Handlowej „Klif”. Twoje szklane historie to przedstawienie osobistych opowieści właścicieli naczyń zaprojektowanych przez małżeństwo Drostów, zilustrowane fotografiami opisywanych szkieł.

Przyglądając się bliżej talerzykom do ciasta, salaterkom, w których podajemy galaretkę, czy lśniącym w słońcu cukiernicom, możemy ujrzeć więcej niż tylko przedmiot użytkowy. Ich głębsze znaczenie z pewnością zauważyli Eryka i Jan Drostowie, bohaterowie tegorocznej wystawy z cyklu PPPP, prezentowanej w Muzeum Miasta Gdyni. Wieloletni cykl wystaw ma za zadnie zwrócić uwagę na polskie wzornictwo (dizajn) poprzez atrakcyjne wizualnie wystawy, skłaniające do kreatywnego i twórczego myślenia.

Eryka i Jan Drostowie poznali się podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Po ukończeniu uczelni ich zawodowe drogi się rozeszły, by w 1965 r. ponownie się połączyć w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”, gdzie od początku zajmowali się tworzeniem projektów naczyń i dekoracji ze szkła prasowanego. Technologię szkła prasowanego wynaleziono na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XIX wieku w Ameryce. Nowa metoda dawała możliwość obniżenia kosztów produkcji szkła, przy jednoczesnym uproszczeniu, dotychczas pracochłonnego, procesu dekoracji. Dekor odciskano przy pomocy metalowej pracy, a następnie poddawano ogniowemu polerowaniu. Dziś, te powszechne niegdyś szklane dzieła sztuki, osiągają na aukcjach bardzo wysokie ceny.

Wystawy Muzeum Miasta Gdynia w Galerii Klif na stałe wpisały się w kulturalny krajobraz miasta.  W roku 2020 Galeria otrzymała tytuł Mecenasa Kultury w ramach nagrody Gdyński Galion. „(Twoje) szklane historie” będą dostępne dla zwiedzających w wydzielonej przestrzeni ekspozycyjnej na parterze centrum handlowego Klif.

Plany wystawiennicze Muzeum Miasta Gdyni w Galerii Klif

Oprócz wystawy „(Twoje) Szklane Historie”, we wrześniu w sali wystawienniczej Galerii Klif zaprezentujemy fotografie przybliżające życie Tadeusza Wendy – zarówno zawodowe, jak i prywatne. Wystawa „Dla Polski ten port zbudowałem”, zorganizowana w ramach obchodów Roku Tadeusza Wendy ogłoszonego przez Radę Miasta Gdyni, będzie szansą na poznanie fenomenu budowy gdyńskiego portu oraz wizjonera, stojącego za jego powstaniem.

Zimą zaprezentowana zostanie wystawa związana z ciepłem. W jaki sposób trafia do naszych gdyńskich domów? Jaka jest droga, którą musi przebyć ciepła woda by dotrzeć do wyżej położonych dzielnic? Wszystkie sekrety związane z ogrzewaniem w mieście zdradzimy podczas ekspozycji przygotowywanej wraz z OPEC Sp z o.o. oraz Muzeum Miasta Gdyni!