„Zanim powstał KLIF” – nowa wystawa

23.10.2020 aktualności

ZANIM POWSTAŁ KLIF – unikatowe kadry z historii dawnych Kolibek!

Z okazji 24. urodzin Galerii Muzeum Miasta Gdyni przygotowało wystawę fotografii z muzealnych zbiorów, obrazujących przemiany, które na przestrzeni dekad zaszły na terenach sąsiadujących z obiektem. To pierwsza tego typu wystawa, która prezentuje korzenie jednego z najpopularniejszych trójmiejskich obiektów pełniących funkcje handlowe i kulturalne.

Uroczyste otwarcie Galerii Klif, w którym brała udział m.in. królowa Norwegii Sonja, nastąpiło 1 października 1996. Budynek Klifu wraz z placem parkingowym zlokalizowano w miejscu, na którym funkcjonowała giełda samochodowa. Wcześniej mieściła się tam giełda warzywno-owocowa oraz ogródki działkowe.

Archiwalne fotografie przedstawiają m.in. dawne przejście graniczne pomiędzy Gdynią a Wolnym Miastem Gdańsk, zabudowania dawnego majątku Kolibki, wzgórza w okolicy ul. Spółdzielczej czy też nieistniejące dziś obiekty takie jak orłowskie Kino Neptun.

Dzięki wystawie „Zanim powstał Klif” odbiorcy mogą prześledzić zmiany jakim podlegała dzielnica Orłowo w rejonie Kolibek na przestrzeni ostatniego stulecia. To prawdziwa podróż w czasie – odwiedzając nową wystawienniczą przestrzeń w Galerii Klif możemy, dzięki wielkoformatowym wydrukom z komentarzami historyków, dosłownie przenieść się w niedaleką i tą odległą przeszłość…

W bieżącym roku Galeria Klif otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni „Galion Gdyński” w kategorii Mecenat Kultury. Wystawa inauguruje nową przestrzeń wystawienniczą, w której odbywać będą się również kolejne, planowane we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni wystawy historyczne oraz wydarzenia artystyczne i spotkania. To kolejny krok Galerii w wychodzeniu na przeciw potrzebom kulturalnym mieszkańców Gdyni jak i całego Trójmiasta.