„Zwierzęta i morze” – nowa wystawa

06.05.2021 aktualności

Zwierzęta i morze” – Nowa wystawa Muzeum Miasta Gdyni w Galerii Klif w Gdyni

Już od 7 maja w gdyńskiej Galerii Klif będzie można oglądać nową wystawę fotografii z archiwum Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycja “Zwierzęta i morze” prezentuje 15 zdjęć pochodzących z lat 1921 – 1983 i będzie dostępna dla odwiedzających do 28.06.2021.

Zwierzęta towarzyszą ludzkości od wieków, będąc ważnymi uczestnikami życia codziennego, czego doskonałym przykładem są fotografie ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Psy, koty, małpy, papugi i albatrosy to tylko część wspaniałego zwierzyńca, który stanie się bohaterem kolejnej wystawy Muzeum Miasta Gdyni w Galerii Klif. Unikatowe archiwalne fotografie ukażą niezwykłą więź łączącą ludzi i zwierzęta – na plażach, gdyńskich ulicach czy statkach. Załogi często zabierały w rejs psy, koty czy egzotyczne zwierzęta, które stawały się kompanami podróży, a często wręcz członkami załogi.

Przebywanie w towarzystwie zwierząt ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie – może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zredukować stres – opowiada Agnieszka Drączkowska, kuratorka wystawy. Zwierzęta są też bez wątpienia źródłem radości, o czym wiedzą wszyscy właściciele czworonogów. Tę radość możemy zobaczyć na archiwalnych zdjęciach Muzeum Miasta Gdyni – pokazują one wyjątkowe historie przyjaźni między ludźmi i zwierzętami z motywem morskim w tle. Widać, że gdynianie lubili zwierzaki, także te egzotyczne. Gdynia to morskie miasto, stąd zdjęcia ze statków z albatrosem czy papugami.

Wystawy Muzeum Miasta Gdynia są bardzo dobrze przyjmowane przez naszych klientów – komentuje Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif w Gdyni.  Tytuł Mecenasa Kultury, który galeria otrzymała w zeszłym roku w ramach nagrody Gdyński Galion, motywuje nas do organizowania kolejnych projektów. Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy z Muzeum.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w wydzielonej przestrzeni ekspozycyjnej na parterze centrum handlowego Klif.

Plany wystawiennicze Muzeum Miasta Gdyni w Galerii Klif

“Zwierzęta i morze” jest ósmą wystawą zorganizowaną przez Muzeum Miasta Gdyni i Galerię Klif. W roku 2021 obie instytucje zaplanowały cztery nowe ekspozycje poruszające tematykę związaną ze sztuką, jak i tym z czym Gdynia jest nierozerwalnie związana – z morzem.

Oprócz wystawy „Zwierzęta i morze”, latem w sali wystawienniczej Galerii Klif zaprezentujemy fotografie przybliżające twórczość Eryki i Jana Drostów, jednego z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii wzornictwa szkła. Ekspozycja „(Twoje) Szklane Historie”, prezentująca zbiory mieszkańców Gdyni i przez nich współtworzona, będzie idealną okazją do przyjrzenia się swojej kolekcji szkieł użytkowych, kieliszków, filiżanek czy wazonów.

Jesienią i zimą zaprezentowane zostaną kolekcje zbiorów Muzeum Miasta Gdyni związane z portem. W przestrzeni wystawienniczej Galerii Klif przedstawimy historię Gdyni w kontekście postaci Tadeusza Wendy oraz ekspozycję, na której zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z towarami, jakie przywożone były z różnych części świata do gdyńskiego portu.