A JAK ADIDASY

09.07.2015 Alfabet Mody

Gerry Weber (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

Historia tych popularnych butów sportowych sięga XIX wieku. Przełomem było stworzenie nowatorskich tworzyw, takich jak guma wulkaniczna, z których zaczęto wyrabiać lekkie i ciche podeszwy. Wprowadzenie produkcji masowej tylko ułatwiło popularyzowanie ich na całym świecie.

Początkowo buty te miały służyć wyłącznie do biegania. W 1890 r pierwszy model stworzyła firma J.W. Foster and Sons – dziś znana jako Reebok. Zaopatrywała ona w sportowe obuwie brytyjskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich.

Niedługo później, a dokładnie w 1908 r., w USA rozpoczęła się produkcja butów marki Converse. Niezwykle popularne trampki powstały z myślą o koszykarzach. Jednak dzisiaj noszą je niemal wszyscy. Trampki wzorowane na kultowych Conversach znajdziecie m.in. w Reserved, Stradivarius, H&M, Apia.

Trampki

Apia (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Reserved (Centrum Handlowe Klif w Gdyni), H&M (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

Oryginalne adidasy (od imienia ich twórcy – Adi’ego Dasslera) wyprodukowane zostały natomiast w 1920 roku w Niemczech. Choć nie były pierwszymi butami sportowymi na rynku, to właśnie im cała kategoria zawdzięcza swą umowną nazwę.

W latach 50. buty z gumową podeszwą przestały być zarezerwowane wyłącznie dla sportowców i za sprawą zbuntowanej młodzieży amerykańskiej wdarły się do życia codziennego. Dziś trudno wyobrazić sobie bez nich życie. Ich produkcją zajęły się nawet renomowane domy mody, jak Chanel. Znajdziecie je również w ofercie wielu luksusowych marek, np. Liu Jo, Marella, Pollini.

Adidasy

Baldinini (Dom Mody Klif w Warszawie), Pollini (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif
w Gdyni), New Look (Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Marella (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

Buty sportowe przestały być wykorzystywane wyłącznie podczas aktywności fizycznej. Świetnie sprawdzają się jako baza miejskich stylizacji, łączących w sobie elementy nawiązujące do strojów z boiska z tymi eleganckimi. Zobaczcie nasze propozycje miejskiego looku.

Stylizacja 1

COS (Dom Mody Klif w Warszawie), Mohito (Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Marks & Spencer (Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Max Mara (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

Stylizacja 2

Mohito (Centrum Handlowe Klif w Gdyni), H&M (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Marks & Spencer (Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Tous (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Badura (Centrum Handlowe Klif w Gdyni)