F JAK FEDORA

04.10.2012 Alfabet Mody

Aryton (Centrum Klif Gdynia, Centrum Klif Warszawa)

Jeden z bardziej popularnych rodzajów męskiego kapelusza teraz rozpowszechni się jeszcze bardziej, tyle, że wśród kobiet. Wszystko za sprawą projektantów mody, którzy uczynili z niego najważniejszy dodatek sezonu jesień-zima 2012/2013.

Wykonany z miękkiego filcu elegancki kapelusz fedora cechuje szerokie rondo i owalne wgłębienie w główce (tzw. łezka). Powstał na początku XX wieku, jednak swoją nazwę zawdzięcza bohaterce melodramatu Victoriena Sardou napisanego w 1882 roku (i zaadaptowanego na operę) – hrabinie Fedorze Romazowej, która nosiła podobny. Później kapelusz fedora zadawał szyku głównie mężczyznom. Także tym na wielkim ekranie. Nosił go Humphrey Bogart w kultowej „Casablance“ oraz Harrison Ford jako Indiana Jones (ten miał dwa rodzaje fedory – szarą noszoną na co dzień i brązową, z którą nie rozstawał się podczas eskapad).

Casablanca

Humphrey Bogart i Ingrid Bergman w filmie „Casablanca”.

Pierwotnie kapelusz utrzymany w stonowanej kolorystyce (wspomniane brązy i szarości) zdobiła wstążka zwieńczona subtelną kokardą. Za sprawą projektantów model przeszedł jednak prawdziwą metamorfozę. Występuje w intensywnych, niekiedy ekstrawaganckich kolorach (np. u Patrizii Pepe) lub też dzięki obecności nonszalanckiego piórka lub odcienia (Hexeline) nawiązuje do tradycji myśliwskich. Świetnie sprawdza się w połączeniu z trenchem lub peleryną czy ponchem. Tej jesieni z kapeluszem fedora lepiej się nie rozstawać.

kapelusze fedora

kapelusz w lamparcie cętki: Deni Cler (Centrum Klif Gdynia, Centrum Klif Warszawa), kapelusz różowo-brązowy: Patrizia Pepe (Centrum Klif Gdynia, Centrum Klif Warszawa), kapelusz brązowy: Hexeline (Centrum Klif Gdynia, Centrum Klif Warszawa), kapelusz szary: Patrizia Pepe (Centrum Klif Gdynia, Centrum Klif Warszawa).

fedora wybieg

Caterina (Centrum Klif Gdynia, Centrum Klif Warszawa), Patrizia Pepe (Centrum Klif Gdynia, Centrum Klif Warszawa).