O JAK OBRAZY W GARDEROBIE

25.03.2014 Alfabet Mody

Patrizia Pepe (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

W tym sezonie moda i sztuka to jedno i to samo. Na ubrania przeniosły się bowiem prace Picassa, motywy niczym z płócien Pollocka (charakterystyczne kapanie farbą na płótno i rozpryskiwanie), dzieła ulicznych artystów, zdecydowane kolory i nadruki w stylu pop-art.

Po artystyczne motywy sięgnęła przede wszystkim Miuccia Prada. Zainspirowana obrazami Richarda Lindnera, ilustracjami Pierre’a Moreta oraz feministycznymi muralami Riot Grrrl z Meksyku i Los Angeles przeniosła je na sukienki w formie barwnych nadruków. W kolekcji Karla Lagerfelda z kolei, główną rolę grają multikolorowe i licznie występujące plamy w stylu Kandinskiego. Stylizację dopełnia malarski, odważny makijaż. U Anny Sui widoczne są odniesienia do twórczości prarafaelitów, u Hermesa – ubrania zadrukowane egzotycznymi roślinnymi motywami z obrazów Henriego Russeau. Zaś Celine umiejętnie połączyła sztukę
z motywami etnicznymi.

Wizerunkowe – Marks & Spencer (Centrum Handlowe Klif w Gdyni), spódnica góra – Solar (Dom Mody Klif
w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), spódnica dół, torebka – Pinko (Dom Mody Klif w Warszawie), bluzka – Patrizia Pepe (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

Artystyczne inspiracje widoczne są także w kolekcjach popularnych marek. Pastelowe maziaje pokrywają białe levisy, farby rozlały się na sukienki Hexeline, fragmenty znanych obrazów tworzą kolaże na ubraniach Pinko, szkice w ołówku pojawiają się na koszulkach United Colors of Benetton.

Wizerunkowe – Sisley (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), bluzka – United Colors Of BenettonPatrizia Pepe (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), buty – Liu Jo (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

Jak nosić sztukę na co dzień? Najlepiej sięgnąć po jeden malarski element garderoby – bluzkę, spódnice albo wybrany dodatek. Bazę stroju niech stanowią rzeczy proste w stonowanych odcieniach (biel, czerń, szarości). Te z Was, które lubią przyciągać spojrzenia, niech postawią na artystyczny total look, w którym główną rolę zagra spektakularna sukienka.