WIKTORIAŃSKI SZYK

23.10.2015 Lekcja stylu

Simple (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

Styl rodem z XVIII-wiecznych angielskich pałaców zawitał na tegoroczne wybiegi. Królują w nim koronki, gorsety, marszczone bufki, zdobienia i wszechobecna czerń. Królowa Wiktoria byłaby zachwycona.

Epoka wiktoriańska szturmem wkroczyła na XXI-wieczne wybiegi. Autorzy pełnych przepychu kolekcji retro, nawiązujących do jej stylu, zrobili wszystko, by całkowicie odciąć się od nowoczesności z jej minimalizmem
i ascezą. By przywołać ducha epoki panowania królowej Wiktorii, sięgają do charakterystycznego dla niej, romantycznego, luksusowego i pełnego dekoracyjnych detali ducha.

Epoka gorsetu

Czasy panowania królowej Wiktorii do łatwych nie należały. Przypomnijmy choćby to, że przeżywająca żałobę królowa przez większość życia nosiła czerń i zapinała się pod samą szyję. Ale myliłby się ten, kto sądzi, że czasy wiktoriańskie to epoka posępna i brzydka. Gorset ściskał wprawdzie nie tylko talię, ale i obyczajowość tamtych czasów, ale zawdzięczamy im także kobiece kształty, dekoracyjne, pełne przepychu tkaniny, powabne dodatki, kapelusze, fikuśne trzewiki, a przede wszystkim delikatne koronki.

Marks&Spencer (Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

Ekonomiczny boom czasów wiktoriańskich odznaczył się w modzie. Damy tej epoki ubierały się luksusowo: dominowały obfite marszczenia, wielkie spódnice, wystawne zdobienia. Zmysłowe kształty sukni podkreślały kobiecość. Czasom wiktoriańskim zawdzięczamy sylwetkę klepsydry, a także bogactwo misternych dodatków.

Lidia Kalita (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Bizuu(Centrum Handlowe Klif
w Gdyni), Simple (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

Z dworu na wybiegi

Dziś wiktoriański duch powrócił na wybiegi. Projektanci odwołują się do kolorów, krojów, detali, tkanin
i akcesoriów z tamtych czasów. Nie każą krępować sylwetki ciasnym gorsetem (choć gorsety pojawiają się
i tutaj), interpretują wiktoriański styl mniej dosłownie. Powracają koronki i ciemne barwy – ciemna zieleń, czerń, brąz, fiolet i wiśnia. Obowiązujące tkaniny to jedwabie, atłas, zamsz, a przede wszystkim szlachetny aksamit. Sylwetka? Koniecznie z wcięciem w talii (jak w kolekcjach Lidii Kality czy Simple)! Pojawiają się również charakterystyczne dla epoki fasony z zapięciem pod samą szyję. Wszechobecne są bufki, falbany, podkreślające biodra baskinki (BizuuH&M).

Jeśli buciki, to wiązane, zapinane na rząd guziczków trzewiki lub pantofelki z podobnymi dodatkami (PolliniGino Rossi). Do kompletu przydadzą się ozdobne wstążki wiązane na szyi lub kokardy pod szyją (Wólczanka, a także bogata biżuteria: „żyrandolowe” kolczyki, pierścienie i bransolety o pełnym przepychu wzornictwie (ScalliniSwarovskiW.Kruk).

Liu Jo (Dom Mody Klif w Warszawie), Simple (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Scallini (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Pollini (Dom Mody Klif w Warszawie)